Skip to main content
Stulejka u małego chłopca

Stulejka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Stulejka to nieco wstydliwy, lecz ważny z punktu widzenia zdrowia i komfortu psychicznego temat. Wbrew pozorom dość często dotyczy ona również nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Dowiedz się, czym jest stulejka i jak można skutecznie wyleczyć tę dolegliwość

Czym jest stulejka?

Pod pojęciem stulejki rozumiemy stan uniemożliwiający odsunięcie napletka, by odsłonić żołądź, czyli zakończenie penisa. Istnieją dwa rodzaje tej dolegliwości. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której problemem jest zwężenie pierścienia skóry napletka. W drugim przypadku mówimy o sytuacji, w której dochodzi do niepełnego odklejenia się napletka od żołędzi. Warto wspomnieć, że według statystyk problem stulejki może dotyczyć nawet 10% mężczyzn.

Jakie mogą być przyczyny wystąpienia stulejki?

Do najpopularniejszych przyczyn występowania stulejki u dzieci zaliczamy:

  • nawracające stany zapalne bądź urazy, które powodują bliznowacenie i zwężania się napletka,
  • mikro urazy spowodowane nieprawidłowym, zbyt mocnym odciąganiem napletka,
  • stan zapalny, którego przyczyną jest zaciekający mocz lub zalegająca mastka,
  • przewlekłe zapalenie prącia i napletka,
  • zbyt krótkie wędzidełko,
  • włóknienie przedniej części napletka,
  • uszkodzenia powstałe w wyniku zabiegów urologicznych.

Jakie objawy świadczą o stulejce?

Stulejka objawia się sytuacją, w której napletek nie może być odsunięty za rowek zażołędny. W niektórych przypadkach możliwe jest wyraźne zaczerwienienie i obrzęk w okolicy brzegów napletka.

Jak skutecznie wyleczyć stulejkę?

W zależności od rodzaju stulejki, jej leczenie można przeprowadzić domowymi metodami, bądź poprzez zabieg urologiczny. Usuwanie dolegliwości w domu może być skuteczne w przypadku tak zwanej “stulejki fizjologicznej”, objawiającej się zbyt wąskim napletkiem. Leczenie obejmuje systematyczne odciąganie napletka do momentu napotkania pierwszego oporu. Kluczowe jest, by ćwiczeniom nie towarzyszył ból. Innym rozwiązaniem, które okazuje się konieczne w przypadku poważniejszych objawów stulejki, jest zabieg urologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *