Skip to main content

Jak dbać o higienę penisa małego dziecka?

Budowa genitaliów determinuje konieczność podejmowania innych działań w zakresie higieny intymnej u dziewczynek i chłopców. U niemowlęcia płci męskiej niezwykle istotne będzie więc dokładne oczyszczenie intymnych miejsc oraz delikatne usunięcie białej wydzieliny z napletka. Takie czynności należy wykonać przy każdej zmianie pieluszki.

Jak dbać o penis dziecka w pierwszych tygodniach życia?

W pierwszych tygodniach życia malucha należy obserwować przede wszystkim umiejscowienie jąder. Choć u zdecydowanej większości chłopców, zstępują one do moszny jeszcze w trakcie życia płodowego, czasem zdarza się, że proces ten zachodzi dopiero po urodzeniu. Niezstąpienie jąder to poważny problem, który będzie rzutował m.in. na powstawanie i dojrzewanie plemników w przyszłości. Nieleczone wnętrostwo prowadzi do bezpłodności, dlatego też ważne jest, by rodzice obserwowali rozwój swojego dziecka, reagując odpowiednio szybko na niepokojące sygnały.

Higiena codzienna u starszych chłopców

U starszych dzieci ważne jest delikatne odsunięcie napletka w czasie kąpieli tak, by można było go dokładnie oczyścić. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również edukacja chłopca w tym zakresie. Istotne jest bowiem, by miał on świadomość wagi, jaką należy przykładać do codziennej higieny osobistej. Dlatego też tak ważna jest nauka samodzielnego mycia oraz korzystania z toalety, zgodnie z przyjętymi zasadami higieny.

Stulejka fizjologiczna u małych dzieci

Stulejka fizjologiczna to stan w okresie noworodkowym, w którym odciągnięcie napletka jest niemożliwe ze względu na uwarunkowania fizyczne. Stan ten nie powinien budzić niepokoju, gdyż jest to zjawisko zupełnie normalne. W większości przypadków stulejka fizjologiczna zaczyna ustępować po 3 roku życia. Warto jednak umówić się na specjalistyczną konsultację, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkole. Zbyt późna interwencja w przypadku stulejki patologicznej, może spowodować nie tylko narastanie problemu zdrowotnego, ale również i konsekwencje o podłożu psychologicznym.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Konsultacji lekarskiej wymaga kilka problemów, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennej higieny malucha. To nie tylko wspomniane już wnętrostwo i stulejka patologiczna, ale również załupek, objawiający się brakiem możliwości sprowadzenia napletka na żołądź. Sygnałem alarmowym dla rodziców powinna być także każda infekcja narządów płciowych, obrzęk prącia czy zakażenie układu moczowego u malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *