Skip to main content
Rekonwalescencja po zabiegu stulejki — czy operacja obrzezania jest bolesna?

Czy zabieg stulejki jest bolesny?

Zabieg stulejki, określany również często mianem obrzezania, budzi skrajne uczucia. Wielu mężczyzn, dla których jest to jedyny sposób na rozwiązanie problemu nadmiernie zwężonego napletka, zadaje sobie pytanie, czy będzie to bolesne doświadczenie. Nic dziwnego, bo zabieg dotyczy niezwykle wrażliwego miejsca, a strach przed bólem jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Czy obrzezanie jest na pewno bezpieczne i czy wiążą się z nim silne dolegliwości bólowe?

Na czym polega zabieg stulejki?

Obrzezanie lub plastyka napletka to formy leczenia stulejki pierwotnej, która obecna jest od urodzenia, jak i wtórnej, u podłoża której leżą różne choroby i powikłania po ich przebyciu. Sam zabieg sprowadza się w tym przypadku do całkowitego lub częściowego usunięcia napletka. Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#operacja-stulejki, odbywa się on na ogół w znieczuleniu miejscowym, co nie wymaga obecności anestezjologa i nie determinuje konieczności pozostawania w szpitalu. W szczególnych przypadkach lekarz może zadecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego, co z kolei będzie wymagało nieco dłuższej opieki pozabiegowej.

Czy w trakcie zabiegu stulejki pojawiają się dolegliwości bólowe?

Zabieg stulejki wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiedniego znieczulenia. Jak już wspomnieliśmy, na ogół będzie to znieczulenie miejscowe. Całą procedurę przygotowania rozpoczyna jednak znieczulenie wstępne, sprowadzające się do zastosowania maści znieczulającej w obszarze ciała, który będzie operowany.

Po upływie kilkunastu minut podawane jest znieczulenie miejscowe, które przybiera formę kilku zastrzyków. Takie nastrzykiwanie może wiązać się z lekkim dyskomfortem, jednak dolegliwości bólowe z nim związane nie powinny być większe, niż zwykłe uszczypnięcie. Sam zabieg plastyki lub obrzezania napletka trwa ok. godziny, a w jego trakcie pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Dyskomfort w okresie rekonwalescencji – o czym warto wiedzieć?

Bezpośrednim efektem zabiegu stulejki będzie z pewnością obrzmienie żołędzi, które jest zjawiskiem zupełnie normalnym i nie powinno budzić żadnego niepokoju. Opuchlizna i ewentualne krwiaki znikają stopniowo, co z reguły zajmuje około 2 tygodni. Taki stan może wiązać się z dyskomfortem, który warto łagodzić środkami przeciwbólowymi, zaleconymi przez lekarza prowadzącego. Na ogół będzie to paracetamol lub ibuprofen, dostępne bez recepty w każdej aptece.

Sam proces gojenia z reguły nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, choć w jego trackie może pojawić się swędzenie, odczuwane przez wielu tężyzn jako dość nieprzyjemne, a czasem nawet uciążliwe. Pełne zagojenie rany następuje na ogół po upływie ok. 4 tygodni.

Dlaczego warto stosować się do zaleceń pooperacyjnych?

Zalecenia pooperacyjne znacząco ułatwiają powrót do pełnej sprawności, eliminując jednocześnie ryzyko pojawienia się niespodziewanych problemów. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, również tych o charakterze bólowych, warto więc w okresie rekonwalescencji powstrzymać się od nadmiernego wysiłku fizycznego i stosunków płciowych, które mogą doprowadzić do przykrych w skutkach mikrourazów.

W tym czasie należy również bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz zadbać o regularną dezynfekcję rany po zabiegu. Z dolegliwościami bólowymi może wiązać się również rozpoczęcie kontaktów seksualnych po okresie rekonwalescencji. Silne dolegliwości i dyskomfort należy zawsze skonsultować z lekarzem, który zaleci dalsze działania.

Czy zabieg stulejki jest bezpieczny?

To pytanie, które bardzo często pada w trakcie specjalistycznych konsultacji. Warto podkreślić więc, że zabieg stulejki jest uznawany za bezpieczny, a pacjenci są jedynie w minimalnym stopniu narażeni na jakiekolwiek powikłania. Jeśli takie wystąpią, z reguły przyjmują one formę krwiaków, krwawień o niewielkim nasileniu czy zakażeń, które dzięki rozwojowi współczesnej medycyny nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Aby jednak móc cieszyć się z efektów operacji i szybkiej rekonwalescencji, warto zlecić przeprowadzenie zabiegu wykwalifikowanemu lekarzowi, pracującemu w sterylnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *