Skip to main content

Napletek u dzieci – co należy wiedzieć?

Napletek to jeden z elementów męskich narządów płciowych. I choć w wielu rodzinach nadal stanowi on temat tabu, coraz częściej mówi się o konieczności zdobycia podstawowej wiedzy, związanej z tym fragmentem ciała człowieka. Wiedza o napletku jest niezbędna zwłaszcza w rodzinach, w których urodził się chłopiec. Pozwala ona bowiem wychwycić ewentualne nieprawidłowości i świadomie obserwować rozwój dziecka.

Czym jest napletek i jaka jest jego rola?

Pod nazwą napletek kryje się fałd skórny, pokrywający żołądź penisa w stanie spoczynku. Tworzą go różne rodzaje komórek, których zadaniem jest nawilżanie żołędzi prącia. Wśród funkcji napletka wymienia się również ochronę narzędzi rozrodczych w okresie płodowym i potęgowanie odczuć seksualnych, choć jego rzeczywiste funkcje nadal pozostają tematem dyskusji.

Napletek u małego chłopca

Podstawową wiedzę o napletku powinni posiąść wszyscy rodzice chłopców, by nie zrobić maluchowi krzywdy nieroztropnym działaniem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że po urodzeniu napletek jest połączony z żołędzią prącia. Stan ten jest całkowicie naturalny, a wszelkie próby siłowe jego zsunięcia, grożą powstaniem urazów u malucha. Dlatego też podczas codziennej higieny należy skupić się na rejonach ujścia cewki moczowej, które są z reguły odsłonięte. Delikatne mydło i woda doskonale sprawdzą się w codziennej higienie, choć warto zachować szczególną ostrożność, myjąc delikatne obszary ciała malucha.

Problemy z napletkiem u dziecka

Stan, w którym napletek jest silnie przytwierdzony do żołędzi prącia, nazywany jest stulejką fizjologiczną. Ustępuje ona dopiero ok. 3 roku życia, co warto obserwować, by nie przeoczyć ewentualnych sygnałów alarmowych. Stulejka patologiczna, zarówno wrodzona, jak i nabyta, rzutuje na kontakty seksualne i może być przyczyną uciążliwych stanów zapalnych. Z napletkiem związany jest również cały szereg innych problemów, jak skrócenie wędzidełka napletka czy stan zapalny, w tym obszarze ciała malucha.

Obrzezanie napletka – fakty i kontrowersje

Obrzezanie nadal wywołuje wiele skrajnych emocji. U dzieci zabieg ten przeprowadzany jest głównie w związku wiarą, wyznawaną przez rodziców. Mężczyźni z kolei decydują się na taki krok, by zintensyfikować doznania seksualne i utrzymać wyższy poziom higieny w tym obszarze ciała. Istnieją również medyczne wskazania do wykonania zabiegu obrzezania. To przede wszystkim patologiczna stulejka, a także nawracające stany zapalne żołędzi prącia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *